В момента тази програма не се предлага. Свържете се с нас за информация кога ще бъде налична или за да ви предложим алтернативна програма.

Екскурзия до Охридското езеро: Охрид, Свети Наум, Струга, Скопие, Битоля, Хераклея Линкестис

Екскурзия до Охрид

Дати:

Цени:

Датa на заминаване Цена на човек в двойна стая Наличност
24.03 – 27.03 259 лева няма места
21.04 – 24.04 259 лева няма места
05.05 – 08.05 259 лева няма места
21.05 – 24.05 259 лева има места

Екскурзията се организира при минимум 30 записани туристи!

Цената включва:

  • Транспорт с комфортен туристически автобус (климатик, видеосистема, минибар);
  • 3 нощувки със закуски в хотел 4****;
  • Пешеходна разходкa в Св. Йоаким Осоговски;
  • Обиколка в центъра на Скопие, заедно с старата част на града (ок.2 часа);
  • Детайлна разходка на Охрид (мин. 2 часа) и посещение на Битоля в последния ден от екскурзията(ок.1 час);
  • Посещение на Струга с автобус и пешеходна разходка в старата част на града;
  • Застраховка „Помощ при пътуване в чужбина” с асистанс и лимит на отговорност 10 000 EUR, включваща и покритие за Covid-19;
  • Опитен водач-екскурзовод от България и местни екскурзоводи в Скопие и Охрид.

Цената не включва:

  • Допълнителни екскурзии
  • Градски транспорт;
  • Разходи от личен характер;
  • PCR или друг вид тест (когато такъв се изисква от здравните власти от съответната държава).

Допълнителни екскурзии:

  • Разходка с корабче по Охридското езеро – 15 лв'
  • Автобусна ексурзия до манастира „Св.Наум” ( без включена входна такса за манастирската църква) – 20 лв
  • Разходка с лодка при извора на Църн Дрим на Св. Наум – 4 лв (заплаща се на място)
  • Посещение на античния град Хераклея Линкестис в Битоля
  • Македонска вечер с традиционна музика и гозби от Охридския край;
  • Входни такси в църквата „Св. Богородица Перивлепта” (100 мкд / 3.40 лв) в Охрид и църквата „Свети Архангели” в манастира „Свети Наум” ” (100 мкд / 3.40 лв);
  • Входна такса за църквата „Св. Спас” (120 мкд / 4лв) в Скопие;

    Доплащане:

    • Ползване на двойна седалка в автобуса от турист
    • Настаняване в единична стая в хотела
    • Застраховка за лица над 65 години – начислява се автоматично от застрахователната компания обслужваща екскурзията

    Условия за резервации

    • при записване се внася депозит в размер на 20% от сумата на договора;
    • пълно плащане - до 45 дни преди датата на заминаване.

    Условия за анулациии

    • при отказ до 18:00 часа на 1-вия работен ден, следващ деня, в който е сключен договора – 0% от крайната цена на пакета;
    • при отказ след 18:00 на 1-ия работен ден за Туроператора, следващ деня, в който е сключен Договора до 45-ия ден включително преди датата на заминаване - 20% от крайната цена на пакета;
    • при отказ от 44-ия до 30-ия ден включително преди датата на заминаване – 30% от крайната цена на пакета;
    • при отказ от 29-ия до -15-ия ден включително преди датата на заминаване – 75% от крайната цена на пакета;
    • при отказ от 14-ия ден преди датата на заминаване до деня на заминаване, включително при неявяване за заминаване в определеното време и място – 100% от крайната цена на пакета.

    Програма:

    Ден 1: София – Манастир Св. Йоаким Осоговски (Крива Паланка) - Скопие – Охрид /410 км/:

    Отпътуване от София в 7.30 ч. от ул. "Оборище" (в участъка между пл. „Александър Невски“ и бул. „Васил Левски“), 8.00 ч. от автогара "Сердика". Разходка до манастира св. Йоаким Осоговски, който е построен през 12 век и се намира в близост до Крива Паланка. Пристигане и разходка в центъра на Скопие - площад "Македония", Каменния мост, разглеждане на Скопската чаршия, където се намира църквата "Св. Спас" със саркофага на Гоце Делчев. Свободно време. Отпътуване за Охрид - град, известен с богатата си история и традиции. Намира се на брега на Охридското езеро, което е най-старото в цяла Европа, като през 1980 година града и неговото крайбрежие са обявени от ЮНЕСКО за световно културно и природно наследство. В миналото на територията на Охрид е имало 365 църкви, като голяма част са запазени до днес.

    Настаняване в хотела. Нощувка.


    Ден 2: Охрид – Струга – Охрид /30 км/:

    Закуска. Пешеходна разходка с местен екскурзовод в Стария град на Охрид (минимум 2 ч.). Свободно време в Охрид, или допълнителна екскурзии по желание. Разходка с корабче по Охридското езеро (ок. 1 час), предлагаща прекрасна панорама към града (провежда се при подходящи метеорологични условия).

    Автобусна екскурзия до Струга (включена в цената): кратка разходка покрай река Черни Дрим до градската чаршия и родната къща на братя Миладинови (разглежда се отвън).

    Свободно време.

    Ден 3: Охрид – Зaливът на костите - Свети Наум – Билянини извори /60 км/:

    Закуска.

    По желание: Екскурзия до манастира "Свети Наум". Посещение на музея на водата (Заливът на костите). Музеят на вода е една от най-интересните атракции за туристи, любители на историята и културата в Охрид. Самият музей се намира върху наколни жилища ситуирани над водата на Охридското езеро. Следва отпътуване до манстира „Свети Наум” който е разположен на югоизточния бряг на Охридското езеро, отдалечен на 30 км от Охрид. Посещение на църквата "Свети Архангели", където се намира гробницата на Свети Наум и църквата "Света Петка". Ще може да видите кристално чистите извори на реката Черни Дрим, която се влива в Охридското езеро. Възможност за разходка с лодка, с която да разгледате прекрасната природа из изворите на реката и езерото и да стигнете до църквата "Света Богородица". Лодките са с гребла, за да не се замърсява водата.



    Посещение на Билянините извори. Според местна легенда, ако се обиколи три пъти езерцето, което е до Билянините извори, това ще донесе късмет на двойката, която го обикаля. Според друго поверие, ако се обиколи три пъти езерцето, човек остава дълго време млад. Трябва да се обикаля по определен начин - само по часовниковата стрелка, и тогава младостта няма да си отиде бързо. Свободно време.



    По желание Македонска вечер с традиционна музика и гозби от Охридския край.

    Охрид – Битоля – София /460 км/:

    Закуска.

    Отпътуване за Битоля. Пешеходна разходка в Битоля - Часовниковата кула (Саат кула), символ на града, Широк сокак - най-известната улица в града. Широк Сокак разполага с най-големите магазини, ресторанти, опера, галерии, много кафенета и клубове. Тук можете да намерите стари архитектурни произведения и сгради, които са украсявали града още от турско време. През 1904 г. пионерите на киното братята Милтън и Яанаки Манаки купуват имот на Широк Сокак, където през 1905 г. създават фотографско студио. Свободно време в Битоля или по желание - посещение на античния град Хераклея Линкестис, един от центровете на римската култура в Северна Македония (предлага се за периода от края на април до началото на октомври). Отпътуване за България. Пристигане в София късно вечерта на автогара "Сердика" и на ул. "Оборище" (в участъка между пл. „Александър Невски“ и бул. „Васил Левски“).

    За хотела

    Охрид хотел 3*/4*

    Охрид хотел 3*/4*Охрид хотел 3*/4*Охрид хотел 3*/4*Охрид хотел 3*/4*Охрид хотел 3*/4*

    За автобусните ни екскурзии в Охрид настаняването е в подбрани хотели 3* или 4* с акцент върху чудесно разположение на самия бряг на Охридското езеро.

    Хотелите са градски тип - сравнително малки, разположени на оживената крайбрежна улица, с удобни стаи и бани и включена закуска, така че да имаме най-много време да разглеждаме Охрид, Струга, манастира Свети Наум, Залива на костите и изворите на Охридското езеро.

    Цени - Охрид хотел 3*/4*

    Цени Наличност
    24.03 – 27.03 259 лева няма места
    21.04 – 24.04 259 лева няма места
    05.05 – 08.05 259 лева няма места
    21.05 – 24.05 259 лева има места

    Екскурзии

    Охрид

    Насладете се на почивката си, там където безупречната природа се среща с огромно културно наследство. С църкви и манастири далеч отвъд това, което сте очаквали, Йерусалим на Балканите е готов да разкрие своята история. Охрид е, безспорно, перлата в короната на туризма в Македония. Природата, културата, традицията и спокойствието се преплитат. Казаното за Охрид докосва само върха на айсберга на това, което този град наистина може да предложи. Известен като Йерусалим на Балканите, поради факта, че някога е имал 365 църкви.

    Охрид е част от световното наследство на ЮНЕСКО и фактът, че е защитен както като културно, така и като природно наследство, значи много. В допълнение, въпреки че предлага богато разнообразие от църкви, галерии, древни места, пясъчни плажове и чиста вода, този град ще ви позволи да се отдадете също на запомнящо се гастрономическо преживяване, както и множество дейности на открито.

    Места за посещение в и около Охрид

    Църквата Света София е паметник на културата, който трябва да посетите. Това е място, където много известни художници и музиканти организират шоута, концерти, рецитали, работилници...

    Античният театър, един от трите такива обекта в Македония, е единственият от елинския период. Той също служи като място, където се случват изкуството и културата, предимно през лятото.

    Стойността на културното наследство се ограничава не само до тухлени паметници и обекти. Много може да се оцени от галериие, особено галерията с икони, където колекцията е на второ място след тази в Москва. Охрид, такъв, какъвто е, представлява галерия на християнството – може би сред най-прекрасните, които светът е виждал.

    Манастирът Пантелеймон, известен като Плаошник, разположен малко нагоре от центъра, може да се намери на гърба на много пощенски картички и наистина е място, което трябва да посетите и да направите снимки. Приятно уединена, самата църква заедно с гората наоколо ще осигурят приятна нотка на спокойствие. Сега място, предлагащо спокойствие, той всъщност е един от най-старите университети в Европа, датиращ преди 10-ти век.

    Самуиловата крепост

    Самуиловата крепост трябва да бъде следващата във вашия списък, тъй като е една от забележителностите на Охрид. Построена от цар Самуил, докато Охрид е бил негова столица за кратък период от време, това придава на Охрид още по-голямо разнообразие.

    Своеобразните къщи, характерни само за този регион, правят улиците на града по-пъстри, по-динамични. Те са верни на историята и културата, тъй като това е град, който, макар и да приема модерно и ново, все пак отказва да се отдаде напълно на промяната. И докато Охрид е толкова пълен с разнообразие, че никога няма да останете без места за посещение, околностите предлагат еднакво удивителен спектър от места и паметници, както на историята, така и на природата.

    Манастирът Свети Наум

    Манастирът Свети Наум, комплекс на 25 километра от центъра на града, предизвиква голямо внимание. Ако пропуснете да посетите, все едно никога не сте били в Охрид. Спокойствие, богат паметник на историята и религията и място, така съчетан с природата и красивите места, че човек наистина иска да остане за малко. Това, което прави това посещение още по-запомнящо се, е разходката с лодка от града до манастира през езерото.

    Изворите на Охридското езеро

    Още по-добре е да разширим тази разходка с лодка, като отидем и до изворите на Охридското езеро. Живописни, спокойни, точно като извадени от история за горски елф, тези извори текат с много студена вода. Може да си помислите, че са толкова плитки, че да можете да стъпите на дъното, а всъщност водата е дълбока десетки метри . Температурата на водата е ниска поради факта, че тези извори текат под планината Галичица, пренасяйки вода в Охридското езеро директно от Преспанското езеро – интересен феномен на природата.

    Заливът на костите

    Заливът на костите, музей над водата, който също ще посетим, е изключителен археологически комплекс, който е единствен по рода си в региона. Издигнато като наколническо селище на южния бряг на полуостров Градище, то представлява автентична реконструкция на част от наколническото селище, датирано между 1200 и 700 г. пр. н. е., което в миналото се е простирало на обща площ от 8 500 м2. Яжте, излизайте през нощта, забавлявайте се, посещавайте всички църкви и обекти, които можете, отбивайте се на концерти и културни събития, наслаждавайте се на плажовете и спортовете на открито... Охрид може да предложи незабравимо изживяване и да ви накара да останете за още и още и още.

    Хераклея Линкестис

    Хераклея Линкестис близо до Битоля, Македония

    Хераклея Линкестис е древен град, основан от Филип II Македонски в средата на 4 век пр.н.е. В момента е една от най-посещаваните атракции в Македония, разказваща историята на елинистическата, римската и раннохристиянската епоха. Показвайки някои наистина забележителни останки, този археологически обект е наравно със Стоби и със сигурност е един от най-впечатляващите места за разкопки в тази част на Европа.

    Лесно достъпна, намираща се само на 2 километра южно от Битоля, Хераклея ще плени въображението ви. Има монументален амфитеатър, който ви очаква да спре дъха ви, редица добре запазени основи и някои от най-впечатляващите мозаечни сцени.

    Тук ще си представите един великолепен град в разцвета си през елинистичния период. Икономиката, политиката, религията, търговията, обикновеният живот и войната са оставили своя отпечатък, тъй като това стратегически важно селище е свидетел на редица преходи от една ера в друга.

    Ако се интересувате от исторически открития, Македония може да предложи много културно наследство. Хераклея, близо до съвременна Битоля, е един от най-добрите представители от античния, римския и раннохристиянски период, с градинско разнообразие от впечатляваща архитектура и експонирани артефакти.

    История на Хераклея Линкестис

    Докато някои от другите селища от този период са превзети и поставени под властта на Македония, Хараклея е основана в рамките на царството. Филип II, член на династията Аргеад и по-късно най-известен като бащата на Александър Велики, дава името на този град на името на гръцкия митологически герой Херакъл (Херкулес). След това добавя \"Lunkestis\", което ознаачава земята на риса.

    Рисът е дива котка, която е била доста разпространена в земите на Македония през този период. Днес те са много редки и можете да ги намерите само в Национален парк Маврово. Македонците почитат риса, като го включват на гърба на монетата от 5 денара.

    Името често се изписва различно и се бърка с други древни градове, които са били наричани по подобен начин. Един такъв пример е римският град Хераклея Лукания, често търсен като Хераклея Поликоро, който се намира в съвременна Южна Италия, и където се е състояла известната битка при Хераклея.

    Хераклея Линкестида, близо до Битолска Македония, по-конкретно, е била стратегически важно място през елинистичния период. На самата граница с Епир на запад от Македония и Пеония на север.

    Римска епоха

    Тъй като Македонското царство попада под римска власт през 2-ри век пр.н.е., след като те унищожават голяма част от политическата му власт, територията е разделена на четири области. Хераклея е административен център на четвъртата област Линкестис и все още важен стратегически пункт за Римската империя.

    Виа Егнатия, един от най-значимите търговски пътища от този период минавал директно през града, давайки на Хераклея ролята на основно депо за доставки. Това става по време на управлението на Юлий Цезар, когато гражданите на Хераклея стават свидетели на просперитет, културен, икономически и инфраструктурен растеж.

    Голяма част от останките, които могат да се наблюдават днес, произхождат от римската епоха, както и от ранния християнски и византийски период. Такъв е случаят със славния амфитеатър, построен от римския император Адриан, включващ 20 реда, клетки за животни и тунел на запад.

    Ранното християнство

    Религията в Хераклея еволюира през вековете - от гръцката митология и римските богове до християнството в ранните си години. Някои от сградите точно разказват този преход, променяйки своите мотиви, изкуство и форма.

    През трети и четвърти век след Христа, Хераклея се превръща в един от най-важните епископски центрове. През този период са построени базиликите, малката и голямата, заедно с гробната базилика с некропол, разположен на изток от монументалния театър.

    Назначените епископи са споменати на синодите в Сердика и други близки градове, което свидетелства за религиозното значение на Хераклея в областта на Линкестис и извън нея.

    Падането на Хераклея

    Хераклея и Стоби, поради местоположението си, споделят една и съща историческа дъга. Ограбена от остготския крал Теодорих, Хераклея започва бавен упадък. Това се случва през 472 г. и още веднъж през 479 г. въпреки щедрите дарове от гражданите на Хераклея по време на първия набег.

    Но за разлика от Стоби, Хераклея е възстановена в края на 5-ти век и повечето от мозайките датират от този период.

    Въпреки това силно земетресение уврежда града през 6-ти век и това е последната прелюдия преди многобройните славянски нашествия, които щяха да последват. Последните издадени монети са около 585 г., което предполага окончателното падане на Хераклея и началото на славянската ера в целия регион.

    Неща за разглеждане в Хераклея Линкестис

    Първите разкопки са извършени преди Първата световна война, но истинското богатство от археологически находки е открито много по-късно. Сред тях са римските бани, епископалната църква, баптистерията, портика, еврейския храм и разбира се римският амфитеатър. Достатъчно запазени, за да докоснат въображението ви, те украсяват този древен град, сякаш е сюрреалистична филмова обстановка.

    Базиликите, освен римския амфитеатър, определено са сред основните забележителности в Хераклея Битоля. Те включват безупречни мозайки със сцени от Райската градина, борбата на доброто със злото, както и самостоятелни изображения на флора и фауна, независимо от по-големи исторически или митологични мотиви.

    Ще намерите птици, риби, медузи и други сложни детайли във всички мозайки в Голямата и Малката базилика.

    Римският амфитеатър, от друга страна, черпи великолепието си от размера, а не от детайла. Той привлича вниманието веднага и това е независимо от централното му разположение. Разположен на хълм, в центъра на града, той е една от многото сгради, построени през втори век, когато редица реставрационни кампании са инициирани от римляните.

    Първата следа за театъра датира от 1931г. Едва през 1968 г. истинският театър е открит. С 3 клетки за животни и тунел на запад, очевидно е било място за гладиаторски битки през първите дни. По-късно, с разпространението на християнството, битките се разглеждат като варварска форма на забавление и затова са забранени навсякъде, включително Хераклея Македония.

    Днес можете да слушате концерти и да посещавате театрални постановки през летния сезон, докато хората пристигат в Хераклея и Битоля, за да смесят миналото и настоящето.

    Струга

    Струга е място, където природната красота се среща с вековни традиции и където можете да съчетаете културен туризъм с релаксиращи плажове и традиционна македонска кухня. На около 14 км близо до Охрид, това е място, което си струва да посетите и да прекарате ден.

    Разположен в югозападния регион на страната на брега на Охридското езеро, Струга е град, който обогатява уникалното македонско изживяване. Много места за посещение, култура за усвояване и пейзажи, на които да се насладите. Също така традиционна храна, приятни и релаксиращи кафенета и ресторанти, предлагащи красива гледка към езерото.

    Описвана като жива и жизнена от търговци и пътешественици през вековете, Струга не е загубила нищо от своя чар.

    Градът е малък като абсолютна големина и е дом на едва около 16 000 души. Етнически колоритен, това е място, където можете да изпитате пълния обхват на македонската култура. Посещаван основно през лятото, Струга може да приюти до 17 000 туристи наведнъж, което се изразява в много чужденци и страхотна атмосфера, която променя формата си всяка следваща година.

    Това, което обаче придава на Струга разпознаваемото й лице, е река Черни Дрин, която тече от езерото и през града. Покрай коритото на реката е това, което се приема за център на града. Приятно място, където можете да изпиете кафето си и много приятни вечерни разходки. Мостовете по реката само добавят към поетичния пейзаж.

    Брегът на езерото предлага много плажно пространство и имате три основни плажа: Галеб, Мале и Женски плаж (все пак не обръщайте внимание на имената). До други можете да имате достъп само ако сте отседнали в някои от хотелите. Езерото е кристално чисто, а температурата на водата приятна и малко по-топла от тази в Охрид. Макар и в сянката на Охрид, когато става въпрос за културни обекти и градска архитектура като цяло, Струга предлага плажове, които могат да се конкурират с всеки.

    Места за посещение в Струга

    Освен брега на езерото и плажните барове и ресторанти, можете да се разходите наоколо и да видите стария базар. Всичко в Струга е на пешеходно разстояние, така че ще покриете и центъра на града, и красивото течение на реката. Също така посетете църквата Свети Георги, която е построена върху църквата на Самуил, датираща от 14-ти век.

    Стружки поетични вечери

    По-късно през август, някъде към края му, си заслужава човек да посети Стружските поетични вечери. Фестивал, състоящ се от няколко отделни събития, включващи четения на поезия от различни международни поети; мултимедийни артистични събития, включващи експериментални форми на поетични презентации, които могат да включват и други изкуства като музика и видео изкуство; събитие, посветено на главния носител на наградата за годината, традиционно се провежда в църквата "Света София" в близкия град Охрид, обикновено придружено от класическа музика, опера или изпълнение на местна или чужда етническа музика.

    Церемонията по закриването на Моста на поезията на река Дрин в Струга включва стихотворения и награждаване. Други събития включват семинари, кръгли маси на различни социални теми и тяхното влияние върху поезията.

    Заливът на костите - музей върху вода

    Музеят върху вода, известен още като Заливът на костите, е археологически комплекс, намиращ се на мястото на разкопки Плоча Мицов Камен, близо до Градище и Пестани по охридския бряг. Автентична реконструкция на колонно жилищно селище, Заливът на костите е много популярна еднодневна екскурзия и една от най-атрактивните дестинации в Охрид и Македония.

    Датиращо между 1200 и 700 г. пр. н. е., първоначалното праисторическо селище е заемало 8500 квадратни метра. Охридското езеро, доста плитко около този период, позволява да се издигне масивна дървена конструкция над водата, считана от мнозина за един от най-големите праисторически палафити.

    Заливът на костите дава на местните жители и чужденците уникален шанс да научат за живота в праисторически времена. Наслаждавайки се на великолепната гледка и безпрецедентната обстановка на този сюрреалистичен археологически обект, ще се потопите напълно, губейки представа за всичко останало.

    Преди сложната реконструкция на първоначалното селище е имало поредица от разкопки в района на Пестан, на няколко километра от Охрид. Археологическото проучване е проведено между 1997 и 2005 г., по време на което са открити голям брой разкопани останки.

    Констатациите сочат масивно селище, поддържано от 10 000 дървени купчини, всяка от които е закотвена към коритото на езерото. Научните предположения поставят селището в самия край на бронзовата епоха и началото на желязната епоха, което всъщност го прави на повече от 3000 години.

    Музеят на водата е официално открит на 8 декември 2008 г.

    Името Залив на костите, въпреки че е измислено, за да звучи привлекателно, всъщност е доста точно. Мястото на разкопките дава редица находки, сред които има изобилие от животински останки и фрагментирани, но добре запазени съдове.

    Тези открития сочат за силно развито селище. Малък праисторически град, спретнато построен над водата, свързан със сушата само с няколко малки, но здрави мостове.

    Музеят на залива на костите, който виждате днес, е само частична реконструкция на масивния праисторически комплекс.

    Селището наброява 24 копия на праисторически къщи, разказващи ежедневния живот на праисторическите хора, живеещи в общност. Почивайки над водата и гледайки към буйната гора на Галичица, човек се чуства като на снимачната площадка на сериала Lost. При облачно време обстановката изглежда доста подобна на Оаху, Хавай.

    Манастир Свети Наум

    Великолепният манастир Свети Наум

    Манастирът Св. Наум е великолепен масивен комплекс, разположен на 29 километра южно от Охрид, на плато близо до границата с Албания. Без съмнение е една от най-атрактивните македонски туристически дестинации. С прекрасна околност, манастирът Св. Наум е популярна еднодневна екскурзия, където можете да се насладите както на природата, така и на религиозното наследство.

    Посещаван както от поклонници, така и от пътешественици, този източноправославен манастир е един от малкото с подобно местоположение и архитектурен разкош. С изглед към Охридското езеро, стените предоставят спираща дъха панорамна гледка към целия залив.

    Със спокойна обстановка, живописна природа и религиозна история, манастирът Свети Наум олицетворява преобладаващия архетип, който минава през цялата страна на Македония - това наистина е земя, където чудесата на природата се съчетават перфектно с някои от най-завладяващите паметници на религията.

    История на манастира Свети Наум

    Първоначалният манастир е построен на същото това плато през 905 г. от самия Свети Наум Охридски. Разрушен между 11-ти и 13-ти век, манастирът е възстановен през 16-ти век като многокуполна византийска структура, която виждате днес.

    Свети Наум Охридски е средновековен учен и писател, който заедно със Свети Климент продължава задачата да разпространява християнството сред славяноезичните хора в региона. Надграждайки делото на светите братя Кирил и Методий, св. Наум се свързва със създаването на глаголицата и кирилицата.

    Известен като жив светец с множеството чудеса, които извършва, св. Наум Охридски умира през 910 г. на 80-годишна възраст и е погребан в манастира. Митове и легенди разказват, че и днес можете да донесете ухото си до каменния ковчег и да чуете биенето на сърцето му. Туристическите водачи, от друга страна, ще ви кажат, че това е водата на Охридското езеро, която се разбива в скалната формация долу.

    В един момент, около 16-ти век, манастирът Св. Наум е служил като гръцко училище. То винаги по един или друг начин е било свързано с ограмотяването, преподаването и продължаването на делото на Свети Наум и Климент и светите братя Кирил и Методий.

    През 20-ти век манастирът за кратко е бил държан като част от Албания (от 1912 до 1925 г.).

    Ако наблюдавате архитектурата на централната църква, ще видите голяма прилика с тази на Свети Йоан (Канео) и Плаошник, но почти никаква прилика с останалите северномакедонски манастири.

    Това е един от първите паметници на славянската църковна архитектура, построен през византийско време.

    Централната част на манастирския комплекс е църквата \"Свети Архангели\" и е най-завладяващата сграда в целия регион. Заобиколен от високи кипариси, традиционни сгради и каменни стени, той е приятно уединен.

    Комплексът е силно укрепен както по местоположение, така и по външни стени, като отвън не можете да видите централните сгради. В крайбрежната част отдолу се виждат архаични сгради със зашеметяваща архитектура от Охридския регион. Някога стаите на манастирските общежития, сега са част от етно хотела, където луксът и традицията са добре съчетани. Апартаментите превръщат този район в курорт и имат спираща дъха панорамна гледка към езерото.

    Интериорът на църквата е добре известен с характерния си дървен иконостас, който е много стар, датиращ от 17-ти и 18-ти век. Вътре в църквата все още се намира иконата на Успение на св. Наум, представляваща най-стария предмет на темата.

    Сърцето на манастирския комплекс е тучна и спокойна градина с потоци от фонтани и цветни пауни. Атракция сама по себе си, тези птици са популярен акцент и в целия регион.

    Въпреки че в комплекса има много неща за правене, околността е също толкова привлекателна. Докато сте вътре, не забравяйте да посетите централната църква на Светите Архангели, гробницата на Свети Наум Охридски и кладенеца близо до основната сграда, където можете да хвърлите монета и да си пожелаете желание.

    Пауните украсяват двора, така че не забравяйте да направите няколко снимки, докато дефилират и из църквата. Насладете се на градината или може би посетете ресторанта в комплекса и отпийте фино македонско червено, докато се наслаждавате на гледката към езерото. Храната е вкусна и може би една от най-добрите представители на традиционната македонска кухня, така че отделете време за менюто и не се колебайте да помолите сервитьорите за препоръка.

    Паркът на манастирския комплекс Свети Наум

    Построен преди няколко години, входът на манастирския комплекс е хубав намек за значението на мястото. Отпред има голям паркинг и каменна порта, посрещаща посетителите в спокойствието на района.

    Малкият парк е пълен с магазинчета за сувенири, десетки пейки, кафенета и плажни барове. Самият плаж е доста дълъг, простира се по целия парк, чак до пристанището пред манастира. С върбови дървета и бамбукови чадъри, това е идеалното място да прекарате следобеда, гледайки хоризонта на Охридското езеро.

    Изворите на Охридското езеро

    С огромни джобове от вода, променящи цвета си с нарастването на растителността, това е едно от най-сюрреалистичните места в Охридския регион и Македония като цяло. Живописни, спокойни, точно като извадени от история за горски елфи, тези извори текат с много студена вода. Може да си помислите, че са толкова плитки, че да можете да стъпите на дъното, а всъщност водата е дълбока десетки метри.

    Можете да се разходите с лодка през изворите, което отнема приблизително 20 минути, наслаждавайки се на тази невероятна природа отблизо. Потапяйки се напълно, ще забравите за всичко останало около него.

    Изворите почти свързват Преспанското езеро и Охридското езеро под планината Галичица, като по същество довеждат вода от Преспанското езеро, захранвайки река Черен Дрин. Районът наподобява южноамерикански блата, само че много по-живописен, с кристално чиста вода.

    Скопие

    Град, толкова еклектичен и невероятно забавен, предлагащ на пътниците място, където култура, традиция и модерно се смесват в перфектна, незабравима смесица. Градският динамичен живот, културното наследство, традицията се преливат по много привлекателен начин, смесица от старо и ново, урбанизъм и природа.

    Възстановен след катастрофално земетресение през 1963 г., градът оформя лицето си доста хаотично, интуитивно. Основният проект е изпълнен от Kenzo Tange, световноизвестен японски архитект, който прави плана и за Хирошима. Много десетилетия по-късно, през 2010 г. е обявен проектът „Скопие 2014“, чиято основна цел е да придаде на Скопие монументален вид.

    Скопие 2014

    Започвайки обиколка на града, централният площад е традиционно добро място. Колосалният паметник-фонтан на Александър Велики е наистина рядка гледка, а наоколо са паметниците на други велики хора, повлияли на историята на тази страна. Тъй като са толкова близо един до друг, мнозина твърдят, че е кич, но външният вид на квадрата в цялостен контекст е приличен по обичайните стандарти.

    През Каменния мост до старата чаршия

    Минавайки по Каменния мост, друг паметник на историята, човек се отправи към другия площад, разположен на входа на Стария град на Скопие. Там също има много колосални паметници и фонтани, както и сградата на Македонския национален театър, музея на Македонската борба и жертвите на комунизма, прекрасният археологически музей и много административни сгради, построени в бароков стил. Има също мемориален център на Холокоста и два пищно украсени моста с фонтани и статуи.

    На входа на Стария град ще видите Даут Паша Хамам, сграда, която някога, по време на османското владичество, е служила за обществена баня. Сега галерия и място за рецитали и културни събития, ни въвежда в духа на това, за което се използват тези стари османски сгради в наши дни. Културата се съчетава с традицията в пълния симбиотичен смисъл на тази фраза.

    Старият град на Скопие, дом на един от най-големите и най-запазени базари в Европа, ви запознава с разнообразието на Скопие, като силно напомня за това как са изглеждали османските времена. Ще откриете и джамии, обществени и административни сгради от онова време, които сега, както споменахме по-горе, са център на култура и изкуство. Интересни за посещение са също Капан Ан, Курсумли Ан, часовниковата кула и Сули Ан. Базарът все още има какво да предложи и в занаятите, така че ще бъде трудно да се въздържите от купуването на сувенири. Тук можете да намерите и някои от най-добрите бюреци в града.

    Докато обикаляте тази част на града, може да се изкачите по стълбите към крепостта Кале, средновековна крепост с изглед към Скопие отгоре. Много пощенски картички представят крепостта Кале, особено във вечерна обстановка и светлина.

    Направете още една обиколка в близост до площада, можете да отидете и да посетите портата на Македония, а оттам да се отправите към парка Зена, спокойно място, предлагащо дълбока сянка и момент за релакс. Тук можете да видите и няколко статуи и фонтани, а от другата страна на улицата е сградата на парламента.

    Оттам обратно към главния площад се минава по улица Македония – място, където динамичният градски живот може да се почувства в най-добрия му вид, с различни кафенета, постоянно претъпкани, непрекъснато бръмчащи и създаващи градски шум. Тук можете да намерите и къщата-паметник на Майка Тереза.

    Старата жп гара, някога гордост на Скопие, днес е напомняне за това какво е причинило земетресението през 1962 г. Огромният часовник на входа на сградата все още показва точното време, когато е започнало земетресението. Това е паметник на историята, който трябва да посетите. В днешно време, ако улучите момента, можете да присъствате на някои от многото богати представления, рецитали и други различни културни събития.

    В Скопие има още много за посещение. Околностите предлагат възможност да разгледате много интересни места, едно от които е старият акведукт. Тъй като произходът му все още не е дефиниран, много хора твърдят, че е от римско време, но тази теория няма особен смисъл. Вероятно е построен през византийско време и е сигурно, че все още е била използван през турско време, когато е осигурявал вода за обществените бани. 55 каменни арки на акведукта все още стоят.

    Друга атракция за любителите на открито е Хилядолетният кръст, разположен на върха на планината Водно - най-големият християнски кръст, построен в света, гледащ от планината към Скопие ден и нощ.

    През деня кафенета, разположени на улица Македония в близост до централния площад, Старата чаршия и култови места като Карпош и ул. Ленинова са отлични за усещане за ритъма, в който Скопие създава градския си живот.

  • Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 1 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 2 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 3 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 4 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 5 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 6 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 7 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 8 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 9 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 10 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 11 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 12 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 13 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 14 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 15 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 16 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 17 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 18 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 19 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 20 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 21 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 22 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 23 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 24 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 25 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 26 Екскурзия до Охрид - Фотогалерия - снимка 27